ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه ۰۸:۰۰ - ۱۷:۰۰

تلفن تماس

۰۵۱۳۶۵۱۹۱۰۰

میل ورم (Mealworm) چیست و چه خواصی دارد ؟
میل ورم (Mealworm) چیست ؟

میل ورم (Mealworm) چیست و چه خواصی دارد ؟

میل ورم (Mealworm) نوعی لارو حشره است که مربوط به یک گونه ی سوسک سیاه موسوم به سوسک تاریکی بوده که به آن کرم آرد نیز می گویند.

میل ورم (Mealworm) منبع پروتئین جدید

میل ورم چیست؟

میل ورم (Mealworm) نوعی لارو حشره است که مربوط به یک گونه ی سوسک سیاه موسوم به سوسک تاریکی بوده که به آن کرم آرد نیز می گویند. این کرم از آنجا که فاقد هرگونه بیماری یا انگل قابل انتقال به بدن انسان و دام ها است و از طرفی دارای رشد مناسب می باشد، مورد توجه قرار گرفته است.

بیماری های مشترک بین حیوان و انسان

میل ورم چه کاربردی دارد؟

میل ورم یک منبع پروتئینی جانوری است که در برخی از کشورها برای تغذیه انسانی استفاده می شود. اما کاربرد نوین آن به عنوان منبعی غنی از پروتئین، انرژی و ویتامین در تغذیه ی دام، طیور و آبزیان است. این منبع پروتئین جانوری محبوبیت زیادی را نیز در میان پرورش دهندگان پرندگان زینتی، ماهی های آکواریومی و سایر دام های کوچک خانگی نظیر سگ و گربه پیدا کرده است.

بالا بودن کیفیت، اطمینان از سلامت، خطر کمتر انتقال بیماری های میان دام ها و همچنین دام و انسان از جمله دلایل محبوبیت بالاتر آن است.

ارزش غذایی میل ورم (Mealworm)

میل ورم (Mealworm) سرشار از ویتامین های محلول و نامحلول در آب نظیر B5، B6، B11، B12، A، E  و مواد معدنی چون روی، مس، آهن، منگنز و سلنیوم است. میلورم زنده بیش از 60 درصد رطوبت و شکل خشک آن حدود 5 درصد رطوبت دارد. همچنین بیش از 53 درصد از ماده خشک آن را پروتئین و 28 درصد را چربی تشکیل داده است.

شرایط پرورش میل ورم (Mealworm)

شرایط پرورش میل ورم (Mealworm) بسیار آسان است. به طوری که تولید آن در منزل امکان پذیر می باشد. با این وجود فراهم آوردن محیط مناسب برای پرورش لازم است. فراهم آوردن حداقل ها از نظر فضای نگهداری، غذا، دما، رطوبت و … از جمله آن ها هستند.

دما و رطوبت

دمای نگهداری میل ورم بین 25 تا 27 درجه سانتی گراد و رطوبت مورد نیاز آن بین 55 تا 65 است. ثبات شرایط محیطی تاثیر فراوانی بر رشد مناسب میل ورم دارد.

محل نگهداری مناسب و شرایط آن

محل نگهداری میل ورم می تواند یک ظرف پلاستیکی، شیشه ای یا سبدی به عمق 13 تا 15 و طول و عرض 60 در 40 سانتی متر باشد. این ابعاد اندازه های استاندارد نگهداری میل ورم هستند.

کف جایگاه نگهداری میل ورم را می توانید از با 3 تا 4 سانتی متر سبوس بپوشانید. این مسئله موجب حفظ بهداشت و رطوبت می شود. در چنین شرایطی شما قادر خواهید بود بین 1.5 تا 2 کیلوگرم میل ورم را پرورش دهید. بهتر است هرچند روز یکبار جهت حفظ نظافت محیط پرورش کرم ها را به ظرف دیگری که دارای شرایط گفته شده است منتقل کنید.

پوشاندن ظرف نگهداری الزامی نیست. اما در صورت نیاز می بایست از درب منفذ دار استفاده کرد.

تغذیه میل ورم (Mealworm)

تغذیه میل ورم (Mealworm) می تواند از طریق انواع سبوس (گندم، جو یا برنج) صورت پذیرد. باید توجه داشت که خوراک باید نرم، خورد شده و متخلخل باشد تا کرم ها به راحتی بتوانند درون آن بخزند و تغذیه کنند. جهت آب رسانی به آن ها نیز باید از صیفی جات پر آب و ترد مانند کاهو، هویج یا سیب زمینی استفاده کرد. کاهو برای سنین اولیه کاربرد داشته و سیب زمینی در سنین بالاتر استفاده می شود. استفاده از هویج نیز باید به طور تدریجی باشد. چرا که احتمال کپک زدن آن و نشر آلودگی وجود دارد.

باید دقت داشت که تغذیه مناسب میل ورم بر میزان و کیفیت محصول نهایی و تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

تولید مثل

تولید مثل میل ورم (Mealworm) مانند سایر حشرات و سوسک ها از طریق تخم های تبدیل شونده به لارو صورت می گیرد. سوسک های بالغ تخم های خود را در بستر می ریزند. برای جلوگیری از خورده شدن لاروها توسط سوسک ها باید بستر را الک کرد. سپس سوسک ها را وارد یک ظرف جدید و لاروها را به ظرف قبلی برگرداند. چرا که ممکن است تعدادی از لاروها به دیواره ها چسبیده باشند. زمانی که لاروها از رنگ سفید به قهوه ای تغییر رنگ داده باشند در می یابیم که به قدر کافی رشد داشته اند و باید بستر آن ها عوض شود.

بهتر است بستر لاروهای بالغ را هر هفته عوض کنید تا از تجمع آلودگی در محل نگهداری آن ها جلوگیری شود. برای ایجاد بخش بالغ و مولد باید شفیره ها را از کرم های دیگر جدا کرد. چرا که ممکن است شفیره ها به عنوان غذا استفاده شوند.

نحوه خشک کردن

خشک کردن میل ورم به اشکال گوناگونی صورت می گیرد که هر یک ویژگی های به خصوصی دارند. اما برای حفظ کیفیت باید توسط دستگاه های مخصوص به سرعت خشک کرد. باید توجه داشت که یک روز پیش از خشک کردن میل ورم نباید به آن غذا داد. چرا که پر بودن شکم بر کیفیت محصول اثر منفی می گذارد. باید قبل از خشک کردن میل ورم ها را از بستر جدا کرد. سپس می توان آن ها را آسیاب کرد یا به همان شکل به عنوان محصول ارائه کرد.

جلوگیری از آلودگی محصول میل ورم

میل ورم (Mealworm) به علت داشتن ماهیت پروتئینی جانوری و وجود چربی ها به شدت در معرض فساد است. فاسد شدن آن ممکن است موجب انتقال برخی بیماری ها به حیوان مصرف کننده یا از دست رفتن پروتئین آن به شکل نیتروژن فرار (TVN) یا رشد کپک ها و آزادسازی سموم قارچی باشد.

 برای پیشگیری از این مسئله به شما استفاده از محصول A-Clean تولیدی شرکت سپهر ماکیان فرتاک را پیشنهاد می کنیم. این محصول به سبب دارا بودن فرمالدهید، اسیدهای آلی و ترکیبات گیاهی ضد میکروبی می تواند از رشد میکروارگانیسم ها و افت کیفیت محصول میل ورم جلوگیری کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه ی این محصول می توانید از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

یک پاسخ

  1. یسوال فنی. مثلا اگه این کرم رو به خورد کسی بدن (خام و زنده) انگلی ایجاد نمیکنه اگه فاسد نشده باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین ها