ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه ۰۸:۰۰ - ۱۷:۰۰

تلفن تماس

۰۵۱۳۶۵۱۹۱۰۰

اسیدی فایر یا آنتی بیوتیک
اسیدی فایر جایگزین آنتی بیوتیک

اسیدی فایر یا آنتی بیوتیک

اسیدی فایرها میتوانند جایگزین خوبی برای آنتی بیوتیک ها باشند؟

اسیدی فایر یا آنتی بیوتیک ؟ در این مقاله به بررسی این سوال میپردازیم که آیا اسیدیفایر هات میتوانند جایگزین خوبی برای آنتی بیوتیک ها باشند؟

اسیدی فایر نام دیگر اسیدهای آلی و نمک های آن ها است که دارای خواص زیادی در خوراک طیور هستند. اسیدی فایر های را به عنوان جایگزین آنتی بیوتیک ها نیز می شناسند. چرا که در سال های اخیر با توجه به اثرات احتمالی باقیمانده آنتی بیوتیک ها در محصولات طیور و دام، نگرانی های زیادی در رابطه با آن ها پیش آمده است. به طوری که بسیاری از کشورهای توسعه یافته مصرف آن ها را محدود کرده اند.

مطلب پیشنهادی:‌  اسیدیفایر چیست؟

گروه تحقیق و توسعه شرکت سپهرماکیان فرتاک

 

اثر ضد میکروبی اسیدی فایر

استفاده از اسیدی فایر ها جهت کاهش فعالیت میکروارگانیسم های مضر مانند باکتری ها و قارچ ها تاریخچه ای به قدمت 40 سال دارد. در صنایع غذایی استفاده از اسیدهای آلی مرسوم بوده، به طوری که آنان را جزو مواد نگه دارنده ی ایمن دسته بندی می کنند.

یکی از مکانیسم ها عملکرد اسیدهای آلی کاهش فعالیت باکتری هایی نظیر انتروکوکوس ها، کلستریدیوم پرفرجنس، کامپلیوباکتر، اشریشیا کلای و سالمونلا است. این باکتری ها در محیط قلیایی رشد و فعالیت بیشتری دارند. در حالی که اسیدی فایر ها با کاهش pH محیط شرایط را برای آن ها سخت می کنند.

اسیدهای آلی به شکل غیر یونیزه در چربی ها حل می شوند. این قابلیت آن ها را قادر می سازد تا راحت تر از غشا سلولی باکتری ها عبور کرده و وارد آن شوند. اسیدی فایر ها به محض ورود یون هیدروژن یا پروتون خود را آزاد می کنند. این کار فعالیت آنزیم های میکروبی را تحت تاثیر قرار می دهد. به طوری که باکتری قادر به انجام بسیاری از اعمال حیاتی متابولیسمی خود نخواهد بود. همچنین باکتری در پی آن خواهد بود یون هیدروژن را جهت تنظیم شرایط درونی خود دفع نماید. این فرایند انرژی بر بوده و مسیر باکتری را از سوی رشد و تکثیر به تلاش برای حفظ خود خواهد برد. شرایط اسیدی داخل باکتری به ساختار ژنتیکی آن نیز لطمه خواهد زد. در نهایت برایند آنچه گفته شد این است که قابلیت تکثیر باکتری کاهش یافته و نابود خواهد شد.

 

اثر انتخابی اسیدی فایر ها

جنبه ی قابل توجه دیگر این مسئله این است که باکتری های تولیدکننده ی اسیدلاکتیک نظیر لاکتوباسیلوس ها که جزو باکتری های مفید دستگاه گوارش طیور قلمداد می شوند از این اثر اسیدی فایر ها مصون بوده و این مسئله مزیت استفاده از اسیدی فایر به جای آنتی بیوتیک را نشان می دهد. چرا که اسیدی فایر ها دارای اثر انتخابی هستند.

اسیدی فایر ها کجا فعال تر هستند؟

خوراک

یکی از محل های عمده فعالیت اسیدی فایرها در خوراک آماده پلت یا مش می باشد. این اسیدهای آلی با کاهش pH باعث کاهش شانس بقا و رشد باکتری ها، قارچ ها و نشت متابولیت های آن ها در خوراک نظیر مایکوتوکسین ها، آفلاتوکسین ها و انتروتوکسین ها در خوراک می شود. با توجه به اینکه خوراک یکی از عوامل اصلی انتقال عوامل بیماری زای گوارشی است، توجه به این مسئله در آن اهمیت زیادی دارد.

مطلب پیشنهادی: انواع مایکوتوکسین ها

دستگاه گوارش

pH در ابتدای دستگاه گوارش نسبت به انتهای آن به طور طبیعی پایین تر است. اسیدی فایر ها در سنگدان و چینه دان با اثراتی که بالاتر گفته شد رشد و فعالیت میکروارگانیسم ها را کاهش می دهد. همچنین در روده که pH قلیایی تر است، وجود اسیدی فایر ها به کاهش فعالیت باکتری های بیماری زا کمک می کند. به همین ترتیب میکروارگانیسم هایی که مصرف رقابتی انرژی با بدن پرنده دارند نیز در روده کاهش می یابند. که این مسئله به افزایش ضریب تبدیل کمک می کند.

شرکت تولیدی افزودنی های خوراکی دام و طیور سپهر ماکیان فرتاک محصول اسیدی فایر پودری با نام تجاری ای-سید را ارائه داده است که تشکیل شده از باکیفیت ترین اسیدهای آلی می باشد. برای آشنایی بیشتر با این محصول و سفارش آن می توانید از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین ها