ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه ۰۸:۰۰ - ۱۷:۰۰

تلفن تماس

۰۵۱۳۶۵۱۹۱۰۰

مایکوتوکسین ها در فصل تابستان
مایکوتوکسین در تابستان

مایکوتوکسین ها در فصل تابستان

مایکوتوکسین ها در فصل تابستان

سپهر ماکیان فرتاک

مایکوتوکسین ها یا سموم قارچی توسط برخی از گونه های قارچ های کپکی در مواد غذایی دام و طیور تولید می شوند. عوامل بسیاری از جمله رطوبت، دما، تنش های محیطی در هنگام کشت، نحوه ی برداشت، فراوری و نگه داری در شیوع بیشتر مایکوتوکسین ها در یک توده خوراک موثر هستند.

مایکوتوکسین ها اما در فصل تابستان اهمیت دیگری پیدا می کنند. علت نخست اهمیت مایکوتوکسین ها در فصل تابستان فراهم شدن شرایط دمایی برای رشد بیشتر کپک های قارچی است.چرا که این کپک ها معمولا در دمای بالای 30 درجه امکان بیشتری برای رشد و تولید سموم دارند. بنابراین در فصول گرم باید علاوه بر کنترل بیشتر شرایط انبارداری اقدامات پیشگیرانه ی دیگری را در نظر گرفت.

مطلب پیشنهادی:‌ انواع مایکوتوکسین ها

اما این مسئله زمانی بحرانی تر می شود که خوراک آسیاب و مخلوط می شود. در این شرایط پوسته ی ذرت یا سایر غلات مورد استفاده نمی تواند جهت جلوگیری از رشد بیشتر قارچ های کپکی عمل کند. یکی از این اقدامات پیشگیرانه افزودن ترکیبات ضد عفونی کننده به خوراک است. ضدعفونی کننده خوراک پودری تولیدی شرکت سپهر ماکیان فرتاک با نام تجاری ای کلین حاوی ترکیبات ضدعفونی کننده موثر از جمله فرمالدئید، اسیدیفایرها و ترپن های گیاهی است که هریک علاوه بر اثر داشتن روی قارچ های کپکی از سایر باکتری ها و ویروس هایی که ممکن است از راه خوراک به بدن پرنده منتقل شوند نیز جلوگیری می کند. ویژگی خاص این ضد عفونی کننده حالت پودری آن است که برای افزودن به خوراک نیاز به مرطوب شدن خوراک ندارد. چرا که رطوبت از عوامل مهم مستعد کننده ی رشد قارچ های کپکی است. همچنین این محصول برای خوراک هایی که وارد انبار یا سیلوهای نگه داری می شوند نیز قابل استفاده است.

مطلب پیشنهادی: تنش گرمایی و مشکلات تغذیه ای

اسیدی فایر پودری 

اسیدی فایر پودری تولیدی شرکت افزودنی های خوراکی دام و طیور سپهرماکیان فرتاک نیز که با نام تجاری ای سید به بازار عرضه شده است می تواند اثرات مهمی را در پیشگیری از رشد قارچ های کپکی و فعالیت آن ها داشته باشد. چرا که کاهش pH یکی از عوامل بازدارنده ی آن هاست.

بخش دیگری از استراتژی پیشگیری از تنش گرمایی در فصل تابستان مربوط به بدن پرنده است. تنش گرمایی مانند هر تنش دیگری بدن طیور اثرات تضعیف کننده از جمله فشار بر کبد، کلیه، تنش اکسیداتیو، تضعیف دستگاه ایمنی و … دارد. مطالعات نشان داده اند که تنش گرمایی و مایکوتوکسین ها اثرات هم افزایی یا سینرژیسم منفی بر سلامت پرنده دارند که این بدان معنی است که همزمانی آن ها سبب اثرگذاری چندبرابر هر یک به تنهایی بر بدن پرنده می شود.

در مقاله مقابله با مایکوتوکسین، منهای توکسین بایندر که پیش تر در بخش مقالات این وبسایت منتشر شد به اثرات مثبت افزودنی های دیگر به جز توکسین بایندرها در هنگام آلودگی خوراک به مایکوتوکسین پرداخته شد. که می توانید از طریق کلیک بر روی لینک مربوطه آن را مطالعه نمایید. علاوه بر این لازم به ذکر است ای گارد پلاس فرتاک علاوه بر اینکه توکسین بایندر چندجزئی با اثرگذاری بر روی طیف گسترده ای از مایکوتوکسین ها است، دارای آنتی اکسیدان ها و ترکیبات فیتوژنیک بوده که به پرنده برای تقویت در کاهش اثرات منفی ناشی از مایکوتوکسین ها و سایر عوامل تنش ها که استرس گرمایی از جمله آن هاست یاری می رساند.

شما تولیدکنندگان عزیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه ی این محصولات با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

آفلاتوکسین - افزودنی های خوراک طیور - فرتاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *