ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه ۰۸:۰۰ - ۱۷:۰۰

تلفن تماس

۰۵۱۳۶۵۱۹۱۰۰

9 نکته برای بهبود کیفیت ظاهری تخم مرغ
9 نکته برای بهبود کیفیت ظاهری تخم مرغ

9 نکته برای بهبود کیفیت ظاهری تخم مرغ

افزایش کیفیت تخم مرغ یکی از اهداف پرورش طیور تخم گذار است. در این مطلب به راهکارهای افزایش کیفیت تخم مرغ پرداخته ایم.

افزایش کیفیت تخم مرغ

افزایش کیفیت پوسته تخم مرغ و محتوای آن حاصل مجموعه ای از اقدامات مدیریتی و تغذیه ای در سالن پرورش است.

تخم مرغ های تولید شده در یک مرغداری از نظر اندازه و کیفیت دارای تنوع هستند. اما رمز موفقیت در عرضه یک محصول بازارپسند، رساندن بیشترین درصد از تخم مرغ های تولیدی به کیفیت مطلوب است. بازارپسندی بر اساس سلیقه مشتری و بازار هدف متنوع است. اما یک تخم مرغ بازار پسند در نخستین مرحله باید ظاهری تمیز، صاف و درخشنده داشته باشد.

پوسته تخم مرغ باید یکدست، عاری از ترک و مویه که باعث ورود آلودگی و شکستن پوسته در هنگام آب پز کردن  می شود باشد که می تواند برای سلامت انسان نیز مخاطراتی را ایجاد کند. همچنین لکه های خون و مدفوع روی پوسته بسیار نامطلوب است. برخی از ناهنجاری های محصول تولیدی می تواند موقتی و برخی دائمی باشد. در ادامه به عوامل و راه حل های مقابله با 9 ناهنجاری که در کیفیت محصول تولیدی را تحت الشعاع قرار می دهند می پردازیم.

خواص پوسته تخم مرغ

1- بسیار کوچک یا بزرگ بودن تخم مرغ ها

در هنگامی که اندازه تخم مرغ ها بسیار کوچک یا بزرگ تر از حد مطلوب است باید اول از همه به نحوه تغذیه توجه کرد. همچنین وزن پولت ها باید مناسب باشد. سیستم نوردهی نیز باید بسته به مرحله تخم گذاری پرنده همواره مورد بررسی قرار گیرد.

2- رنگ بسیار روشن یا بسیار تیره زرده

در هنگام مشاهده رنگ روشن یا تیره به طور غیر طبیعی باید مواد افزودنی رنگی زرد یا قرمز خوراک بررسی شوند. میزان و نوع تغذیه، سلامت عمومی بدن و دستگاه گوارش از دیگر مواردی است که در این هنگام باید به آن ها دقت نمود.

3- کم بودن ضخامت  سفیده

کیفیت پروتئین جیره را ارتقا دهید. سلامت عمومی گله را بررسی نمایید. همچنین دمای بالای نگهداری محصولات می تواند از عوامل این اتفاق باشد. مرحله و میزان تولید گله نیز از جمله عوامل موثر بر ضخامت سفیده به شمار می آید.

4- مات بودن رنگ پوسته تخم مرغ

سویه یا نژادی که پرورش می دهید روی رنگ پوسته تخم مرغ اثرگذار است. پرنده ها را از اثرات نور خورشید دور کنید. برخی داروها نیز می توانند سبب ماتی پوسته شوند.

5- وجود کثیفی روی تخم مرغ ها

کیفیت و میزان غذا، سلامت پرنده ها، رطوبت سالن، سالم بودن و تمیز بودن قفس و سرعت نوار نقاله جمع آوری تخم مرغ را بررسی کنید.

6- زیاد بودن تخم مرغ های ترک خورده

نحوه جمع آوری تخم مرغ ها و مقاومت پوسته تخم مرغ از مهمترین تعیین کننده هستند.

7- زیاد بودن تخم مرغ های باز شده

این آنچه موجب نوک زدن مرغ ها به تخم ها می شود جلوگیری کنید. سیستم جمع آوری محصول نیز می تواند موثر باشد.

8- تخم مرغ های لمبه یا بدون پوسته

بروز شوک های ناگهانی، عدم بلوغ و تکامل غدد پوسته ساز یا عدم شکل گیری آن در برخی پرنده ها و برخی بیماری های عفونی مانند برونشیت از علل این معضل هستند. برای پیشگیری از این عارضه باید با کنترل تغذیه نیمچه های جوان، بلوغ جنسی آن ها را مدیریت کرد. همچنین مرغ هایی که غدد پوسته ساز آنها شکل نگرفته است را باید حذف کرد.

9- پوسته ضعیف تخم مرغ

کیفیت و میزان خوراک مرغ های تخم گذار، به خصوص کلسیم و مواد معدنی دیگر را بررسی کنید. سن مرغ، شوری آب، دمای بالای سالن و بیماری هایی مانند برونشیت از جمله عوامل موثر در کیفیت پوسته تخم مرغ هستند.

بهبود عملکرد تولید تخم مرغ

 

اما یک تخم مرغ بازار پسند در نخستین مرحله باید ظاهری تمیز، صاف و درخشنده داشته باشد.

محصول ای شل فرتاک حاوی مواد معدنی کیلاته بوده که استفاده از آن به شما در داشتن محصولی با پوسته ی با کیفیت و بازار پسند کمک خواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر مطلب زیر پیشنهاد می شود:

حفظ کیفیت پوسته تخم مرغ در طول دوره تولید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین ها