ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه ۰۸:۰۰ - ۱۷:۰۰

تلفن تماس

۰۵۱۳۶۵۱۹۱۰۰

اسیدیفایر و اثر آنها بر هضم و جذب و متابولیسم خوراک در طیور
اسیدیفایر - سپهر ماکیان فرتاک

اسیدیفایر و اثر آنها بر هضم و جذب و متابولیسم خوراک در طیور

اثر اسیدی فایر بر هضم و جذب و متابولیسم خوراک 

اسیدیفایر ها همان اسیدهای آلی هستند که در سال های اخیر در علم تغذیه دام و طیور اهمیت بسیار زیادی یافته اند. چرا که علاوه بر اثرات ضد میکروبی که آن ها را به عنوان جایگزینی مناسب برای آنتی بیوتیک ها شناسانده است، موجب رشد و توسعه بهتر دستگاه گوارش، بهبود هضم و جذب مواد مغذی و بهبود فرایندهای متابولیسمی بدن طیور را دارند.

بنابراین آنچه گفته شد بر ارزش غذایی بالای اسیدیفایرها در تغذیه طیور تاکید می کند.

مطلب پیشنهادی: پیشگیری ار آلودگی ها با اسیدیفایر ها

اثر اسیدیفایر ها بر پروتئین

کاهش pH نقش به سزایی در افزایش دسترسی، هضم و جذب پروتئین ها دارد. پروتئین ها عموما دارای ساختارهای پیچیده ی متعدد هستند. این مسئله قابلیت دسترسی پرنده به آن ها را کاهش می دهد. چرا که پروتئین ها پیش از هضم باید به اسیدهای آمینه ی تشکیل دهنده ی خود تجزیه شوند تا قابلیت عبور از دیواره روده را پیداکنند.

کاهش pH ابتدائا باعث می شود ساختار پروتئین دناتوره شده و ساختار پیچیده آن بر هم بخورد. این مسئله قابلیت دسترسی آنزیم های هضم کننده خوراک را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. همچنین مطالعان نشان داده اند مصرف اسیدیفایرها باعث تحریک بیشتر ترشح پپسین و پپسینوژن می شود. در نهایت هضم پروتیئن جیره افزایش می یابد.

منبع: جیره نویسی ( بررسی پروتئین جیره)

اثر اسیدی فایر ها بر جذب مواد معدنی

مواد معدنی به طور عادی به سبب ماهیت متفاوت با ساختارهای آلی تشکیل دهنده ی سلول ها و بافت های بدن موجودات زنده، قابلیت جذب پایینی در روده آن ها دارند. اما اسیدهای آلی می توانند به آن ها کمک کنند تا بهتر از حالت عادی جذب شوند.

اسیدیفایر ها قابلیت باند شدن با کاتیون های معدنی حیاتی از قبیل کلسیم، منیزیم، آهن، مس، روی و… را دارند. این مسئله موجب افزایش قابلیت جذب آن ها به صورت کمپلکس های نمکی می شود. چرا که اسیدی فایر ها اغلب به صورت انتقال فعال در اپیتلیوم روده جذب می شوند.

همچنین مطالعات نشان از اثر مثبت اسیدی فایر ها بر عملکرد فیتازهای میکروبی و افزوده شده به خوراک را دارند. این مطلب اثر مهمی بر قابلیت جذب فسفر فیتاته خواهند داشت.

اثر اسیدیفایر ها بر رشد و توسعه دستگاه گوارش

اسیدیفایر ها در پژوهش های متعددی نشان داده اند که باعث رشد، توسعه و گسترش بافت های پرزی اپیتلیوم روده می شوند. این مسئله در درازمدت سطح جذبی روده را افزایش می دهد.

گروه تجقیق و توسعه شرکت سپهر ماکیان فرتاک

اثر اسیدی فایرها بر متابولیسم طیور

اسیدی فایرها به دلیل داشتن ساختار آلی دارای ارزش غذایی به عنوان منابع انرژی نیز هستند. به طور مثال میزان انرژی اسید پروپیونیک حدود یک و نیم برابر گندم است. همچنین نقش آفرینی اسیدهای آلی مانند اسید پروپیونیک، اسید استیک، اسید بوتیریک و… به عنوان واسطه های متابولیسمی در فرایندهای سوخت و ساز بدن پرنده از دیگر جنبه های اهمیت آن ها می باشد.

در چرخه ی اسید سیتریک می توانند به عنوان منبع تولید ATP عمل کنند. به عنوان مثال یک مول اسید فوماریک می تواند 18 مول ATP تولید کند. اگر برای تولید هر مول ATP  به 3/74 کیلوژول انرژی نیاز باشد، ارزش انرژی اسید فوماریک 1340 کیلوژول است. از این جهت آن را با گلوکوز قابل مقایسه می کند.

این رقم در رابطه با اسیدسیتریک نیز مشابه است. در حالی که اسید استیک و پروپیونیک به ترتیب 18 و 15 درصد برای تولید هر مول ATP نیاز به انرژی بیشتری دارند.

برخی از آن ها نیز همانند چربی ها در واکنش های بتااکسیداسیون اسیدهای چرب متابولیزه می شوند.

اثر رقابتی

همچنین اسیدی فایر ها با اثر کاهشی بر فعالیت میکروارگانسیم هایی که در روده در مصرف انرژی با پرنده رقابت می کنند، می توانند دسترسی به مواد مغذی برای طیور را افزایش داده و در نتیجه ضریب تبدیل خوراک بهبود یابد.

مطلب پیشنهادی: آیا اسیدیفایر ها میتوانند جایگزین خوبی برای آنتی بیوتیک ها باشند؟

شرکت تولیدی افزودنی های خوراکی دام و طیور سپهر ماکیان فرتاک محصول اسیدی فایر پودری با نام تجاری ای-سید را ارائه داده است. این محصول تشکیل شده از باکیفیت ترین اسیدهای آلی می باشد.


اسیدی فایر ها
اسیدیفایر و دستگاه گوارش طیور
اسیدیفایر ها و جذب مواد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین ها