ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه ۰۸:۰۰ - ۱۷:۰۰

تلفن تماس

۰۵۱۳۶۵۱۹۱۰۰

سلامت گوارش طیور با توکسین بایندر های فرتاک
سلامت گوارش طیور

سلامت گوارش طیور با توکسین بایندر های فرتاک

سلامت گوارش طیور یکی از مهمترین عوامل بهبود رشد و بهبود ضریب تبدیل در پرورش مرغ گوشتی است. توکسین بایندر ها نقش بسزایی در این مورد دارند که در این مطلب به بررسی آنها می پردازیم.

استراتژی های حفظ سلامت دستگاه گوارش طیور

سلامت گوارش طیور پرورشی از جمله مرغ های گوشتی، تخمگذار، مادر، بلدرچین، بوقلمون و … یکی از مهمترین عوامل داشتن دوره ی پرورش موفق است. چرا که کارآیی هضم و جذب خوراک به آن وابسته است. عوامل باکتریایی، قارچی و ویروسی بیماری زا و رقابت کننده با پرنده در مصرف مواد مغذی همواره پرنده ها و دام های تک معده ای را تهدید می کنند. در ادامه قصد داریم به برخی از استراتژی های تغذیه ای مرتبط با حفظ سلامت گوارش طیور بپردازیم.

معرفی کامل افزودنی های خوراک مخصوص پرورش طیور گوشتی

توجه به سلامت گوارش طیور در خوراک آغازین

در سنین آغازین زندگی یک پرنده، بخش قابل توجهی از رشد و تکامل دستگاه گوارش اتفاق می افتد. رشد دستگاه گوارش در طیور جوان 4 الی 5 برابر حالت عادی است. رشد مناسب پرزها باعث افزایش سطح جذب دستگاه گوارش می شود و در نتیجه عملکرد بهتری را برای پرنده از نظر رشد و ضریب تبدیل در کل دوره پرورش رقم خواهد زد.

بالا بودن میزان و کیفیت انرژی و پروتئین جیره و تامین ویتامین ها و مواد معدنی مناسب در این سنین اهمیت ویژه ای دارد.

بهداشت خوراک در سلامت گوارش طیور

بهداشت خوراک مصرفی یکی از نکات مهم قابل توجه در پرورش دستگاه گوارش است. نهاده های مصرفی عمده در هنگام جا به جایی به انبار مزرعه پرورشی همواره در معرض آلودگی یا رشد بیشتر عوامل میکروبی تهدید کننده ی دستگاه گوارش هستند. قارچ های کپکی مهمترین میکروب هایی هستند که توان رشد بیشتر در انبار نگهداری خوراک را دارند. به ویژه پس از آسیاب شدن غلات (ذرت و گندم) که به علت از بین رفتن پوسته، ذرات مغذی بیشتر در معرض رشد قارچ ها هستند.

پودرهای پروتئینه حیوانی نظیر پودر گوشت و پودر ماهی نیز خطر آلودگی های باکتریایی نظیر سالمونلا و سایر پاتوژن ها را دارند. همچنین بالا بودن TVN (پروتئین فرار) سبب ایجاد التهابات و تورم روده خواهد شد.

مطلب پیشنهادی : همه چیز درباره پودر گوشت

 اهمیت شاخص TVN

استفاده از ضد عفونی کننده خوراک باعث نابودی میکروارگانیسم های خطرآفرین در خوراک می شود. محصول A-Clean تولید شده در شرکت فرتاک یک ضدعفونی کننده ی پودری است که قادر است طیف وسیعی از میکروارگانیسم های بیماری زا یا فاسد کننده ی خوراک را نابود یا غیرفعال نموده و به حفظ کیفیت خوراک کمک کند.

همه چیز درباره شایع ترین بیماری های طیور

استفاده از اسیدیفایر یا اسیدهای آلی

اسیدیفایرها انواعی از اسیدهای آلی کوتاه زنجیر هستند که از راه های مختلف به سلامت گوارش طیور کمک می کنند.

  • رشد و عملکرد بهتر دستگاه گوارش: اسیدهای آلی موجب افزایش رشد میکروویلی ها یا پرزهای دستگاه گوارش می شود. اسیدهای آلی به عنوان واسطه های انرژی دارای ارزش تغذیه ای هستند.
  • بهبود هضم و جذب: کاهش pH معده و روده باعث عملکرد بهتر آن در هضم و جذب پروتئین ها و مواد معدنی می شود.
  • کاهش باکتری های مضر؛ افزایش باکتری های مفید: بسیاری از باکتری های مضر در دستگاه گوارش قادر به ادامه فعالیت در pH های پایین نیستند. این مسئله برعکس شرایط باکتری های مفید است. آزمایش ها نشان داده اند استفاده ی همزمان از اسیدی فایر ها و پروبیوتیک ها در تغذیه ی جوجه های گوشتی سبب بهبود ضریب تبدیل نسبت به استفاده از اسیدیفایر و پروبیوتیک ها به تنهایی است.

محصول A-CID اسیدیفایر پودری شرکت فرتاک است که به راحتی در خوراک قابل استفاده است. مخلوط کردن این محصول در خوراک موجب کاهش بار میکروبی و سرعت فساد آن نیز خواهد شد.

پروبیوتیک ها، پری بیوتیک ها و سین بیوتیک ها

پروبیوتیک ها عوامل باکتریایی زنده ای هستند که دارای خواص مثبت در سلامت دستگاه گوارش طیور می باشند. مکانیزم عمل پروبیوتیک ها به شامل موارد زیر است:

  • جایگزینی رقابتی: پروبیوتیک ها در اتصال به سطح روده و استفاده از مواد مغذی نسبت به باکتری های دیگر قدرتمندتر عمل می کنند. بنابراین رفته رفته میزان باکتری های غیر مفید روده کاهش می یابد.
  • انتشار فاکتورهای متابولیکی: برخی از فاکتورهای متابولیکی دفعی پروبیوتیک ها موجب کاهش فعالیت، رشد و نابودی باکتری های غیر مفید می شود. به عنوان نموده اسید لاکتیک تولید شده توسط سویه های لاکتوباسیلوس موجب کاهش pH روده خواهد شد. همچنین شواهدی مبنی بر کاهش فعالیت برخی از مایکوتوکسین ها توسط اسید لاکتیک وجود دارد.

پری بیوتیک ها در واقع غذای مصرفی پروبیوتیک ها هستند که موجب افزایش عملکرد آن ها در خوراک می شوند. سین بیوتیک به ترکیب پروبیوتیک و پری بیوتیک در کنار یکدیگر گفته می شود که سبب تاثیر سینرژیک یا هم افزایی خواهد شد.

محصول سین بیوتیک A-Pro Plus تولید شده در شرکت سپهر ماکیان فرتاک برآیندی از پروبیوتیک ها و پری بیوتیک های موثر به علاوه مواد معدنی کیلاته است.

مقابله با مایکوتوکسین ها باعث بهبود گوارش در طیور می شوند

مقابله با مایکوتوکسین ها یکی از راه های حفظ سلامت دستگاه گوارش است. تریکوتسن ها و دئوکسی نوالنون از جمله سموم قارچی هستند که به عملکرد دستگاه گوارش آسیب وارد کرده و تبعاتی مانند زخم های سنگدانی، بی اشتهایی، کاهش مصرف خوراک، اسهال و … را در پی خواهند داشت. مایکوتوکسین ها موجب ایجاد گسست در اتصالات سلولی سطح اپی تلیال یا gap junction ها می شوند. این مسئله سبب ورود راحت تر پاتوژن ها به بدن و روده می شود. همچنین یکی از اثرات عمومی مایکوتوکسین ها ایجاد ضعف در سیستم ایمنی است.

شرکت فرتاک با ارائه ی دو محصول توکسین بایندر چهار جزئی A- Guard و هشت جزئی A-Guard Plus  شما را در برابر خطرات ناشی از مایکوتوکسین ها یاری می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محصولات شرکت فرتاک می توانید با کارشناسان فروش ما از طریق راه های ارتباطی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین ها