ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه ۰۸:۰۰ - ۱۷:۰۰

تلفن تماس

۰۵۱۳۶۵۱۹۱۰۰

 راز افزایش همزمان سرعت تولید و قوام خوراک پلت
راز افزایش همزمان سرعت تولید و قوام خوراک پلت

 راز افزایش همزمان سرعت تولید و قوام خوراک پلت

افزایش همزمان سرعت تولید و قوام خوراک پلت می تواند اتفاق جذابی برای تولید کنندگان خوراک پلت، به خصوص خوراک طیور باشد. چرا که مدیران تولید در اکثر تصمیم ها مجبور هستند یکی از آن ها را فدای دیگری کنند. علت آن به فرایندهای فیزیکی که در فرایند پلت شدن خوراک اتفاق می افند بر می گردد. اما در این مقاله قصد داریم به راهکارهای افزایش همزمان سرعت و قوام خوراک پلت بپردازیم.

آیا افزایش همزمان سرعت تولید و قوام خوراک پلت ممکن است؟

همانطور که گفته شد معمولا بعضی از تغییراتی که در جهت افزایش سرعت فرایند پلت کردن ایجاد می شوند بر کیفیت پلت اثر عکس داشته و برخی دیگر می توانند در راستای کیفیت بهتر خوراک پلت باشند. در ادامه مثال هایی از اثر منفی افزایش سرعت تولید بر قوام پلت را بررسی خواهیم کرد.

  1. کاهش عمق دای

کاهش عمق دای به معنی نازک تر بودن عمق حلقه ی دای (L یا Thickness) نسبت به قطر منافذ (D یا Die Diameter) است. نسبت عمق به قطر دای یکی از شاخصه های مهم در سرعت تولید و همچنین استحکام خوراک است. این میزان معمولا بین 9 الی 12 برای خوراک طیور است. هرچقدر میزان L:D بالاتر باشد خوراک پلت خروجی استحکام بالاتری خواهد داشت، اما سرعت تولید کاهش می یابد. در مقابل با کاهش این نسبت، سرعت تولید بیشتر شده اما خوراک به مقدار کمتری در دای فشرده می شود.

در مقاله انتخاب دای مناسب به این موضوع با جزئیات بیشتری پرداخته شده است.

  1. افزایش دور فیدر کاندیشنر

دور فیدر کاندیشنر به معنای سرعت ورود خوراک خام مخلوط شده به کاندیشنر است. معمولا بار فیدر کاندیشنر توسط اوپراتور دستگاه پرس پلت به گونه ای تنظیم می شود که خروجی دستگاه به میزان حداکثر خود بوده، تا حدی که دستگاه به دلیل انباشت مواد قفل نشود. در صورتی که در تنظیم دور فیدر باید به عمل آوری مناسب خوراک نیز توجه نمود. میزان عمل آوری باید به گونه ای باشد که خوراک رطوبت را به صورت فعال جذب کند. این مسئله در مورد ژلاتیناسیون نشاسته اهمیت می یابد. در صورتی که نشاسته به طور مناسب عمل آوری شده باشد و همچنین رطوبت خوراک ورودی به دای بالاتر باشد، قوام خوراک پلت بهبود می یابد. در مواقعی که Thicknessدای پایین است به علت سرعت بیشتر تولید، در صورتی که معیار تحمل دستگاه به حجم خوراک ورودی باشد، ممکن است عمل آوری به صورت مناسبی صورت نگرفته و خاکه خوراک افزایش یابد.

مدیریت رطوبت و افت وزن در تولید خوراک دام، طیور و آبزیان

 

  1. افزایش روغن در جیره

افزایش میزان روغن خوراک می تواند به افزایش نرخ عبور خوراک در دای از جنبه های متفاوت کمک کند. علت اول روان کننده بودن روغن در هنگام عبور خوراک از دای است. یک علت دیگر ممانعت از جذب بخار کاندیشنر به بافت خوراک است که این رطوبت غیر فعال خارج از بافت خوراک موجب اصطکاک کمتر خوراک و دای خواهد شد. در نتیجه عمر دای نیز افزایش می یابد. استفاده از بنتونیت به عنوان بایندر باعث می شود این اصطکاک افزایش یابد، اما بنتونیت به دلیل داشتن ترکیبات سیلیکاته، موجب فرسایش بیشتر و کاهش عمر دای شده و محدودیت های تغذیه ای خود را نیز دارد.

بنتونیت در خوراک دام و طیور و چالش های مصرف آن

 

اما  به همان دلایلی که روغن بالاتر باعث افزایش تولید می شود، موجب کاهش کیفیت فیزیکی خوراک نیز خواهد شد. علت عمده ی آن بیشتر از اثر روان کنندگی به ناتوانی نفوذ رطوبت به ذرات نشاسته می شود که این مسئله از ژلاتیناسیون کافی بافت نشاسته جلوگیری می کند. ذرات نشاسته ژلاتین شده نقش مهمی در کیفیت فیزیکی خوراک دارند. علاوه بر آن دلیل دیگر کاهش قوام پلت تفاوت ماهیت روغن با نشاسته، پروتئین و سایر اجزای خوراک در چسبندگی است که این مسئله موجب جلوگیری از ایجاد اتصالات ملکولی آن ها می شود.

راهکارهای فنی افزایش همزمان سرعت تولید و استحکام یا قوام خوراک پلت

در مقابل آنچه گفته شد راهکارهای اصولی و مناسبی نیز برای افزایش همزمان سرعت و کیفیت تولید خوراک پلت وجود دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

  1. افزایش عملکرد کاندیشنر

افزایش عملکرد کاندیشنر موجب عمل آوری بهتر خوراک، ژلاتیناسیون بهتر نشاسته و تولید روان تر و در عین حال بهبود کیفیت خوراک پلت می شود. افزودن رطوبت بیشتر به خوراک در زمان بیشتر باعث می شود بخار به عمق ذرات نفوذ بیشتری کند و در نتیجه نسبت بیشتری از نشاسته عمل آوری گردد.  بررسی ها از جنبه های مختلف نشان می دهند عمل آوری در دمای 72 درجه سانتی گراد به مدت حداقل یک دقیقه و رسیدن رطوبت به 16.5 درصد، در عین بهبود کیفیت خوراک پلت موجب عملکرد روان تر دستگاه و بهبود کیفیت فیزیکی شده و در عملکرد پرنده نیز اخلالی ایجاد نخواهد کرد. چرا که یکی از نگرانی های اصلی در افزایش دمای کاندیشنر کاهش قابلیت هضم پروتئین و آسیب دیدن برخی از ریزمغذی ها است.

  1. تنظیم مناسب اندازه ذرات

اندازه ذرات در سرعت تولید و کیفیت فیزیکی خوراک موثر است.  اندازه توری آسیاب هرچقدر ریزتر باشد عمل آوری و ژلاتیناسیون خوراک بهتر است. علت این اتفاق افزایش سطح مقطع ذرات و توان جذب بیشتر رطوبت است. این افزایش راندمان تولید در دای ضخیم تر بیشتر مشهود است. اندازه ذرات استاندارد برای تولید خوراک طیور بین 2 تا 3 میلیمتر است. اگرچه محدودیت هایی با توجه به نوع محصول هدف در رابطه با اندازه ذرات ممکن است وجود داشته باشد که باید در انتخاب اندازه ذرات آن را مد نظر قرار داد.

  1. استفاده از پلت بایندر غیر رسی

استفاده از پلت بایندرها در برخی از مواقع برای رسیدن به قوام مطلوب خوراک ضرورت دارد. اما معمولا پلت بایندرها که اغلب تشکیل شده از مواد معدنی نظیر بنتونیت ها و زئولیت ها هستند باعث کاهش راندمان تولید می شوند. همچنین استفاده از میزان بالای آن ها به عنوان پلت بایندر فضای جیره را اشغال نموده و در تنظیم جیره به طور اقتصادی و عملکرد حیوان هدف ایجاد اخلال می کنند. در به همین خاطر امروز استفاده از پلت بایندرهای غیر رسی که تشکیل شده از ترکیبات آلی هستند و ضمن بهبود کیفیت فیزیکی خوراک در سرعت تولید اخلال ایجاد نمی کنند مرسوم شده است. A-Bind به عنوان برترین پلت بایندر غیر رسی توانسته است تا کنون عملکرد مطلوبی را در جهت بهبود قوام و راندمان تولید کارخانه های خوراک به جا بگذارد. بررسی های بخش تحقیق و توسعه شرکت فرتاک نشان داده اند که جایگزینی A-Bind در برابر استفاده از بنتونیت سبب بهبود همزمان سرعت تولید و قوام خوراک پلت می شود.

شما نیز برای آشنایی بیشتر با این محصول و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین ها